Welcome to the Frodsham League News.

John writes...
It's been a terrible state of affairs with so many teams dropping
out of the Fred Rogers Cup, even after dates and venues have
been up on the website for over a month.
Some teams did not even have the manners to inform myself
or Pete or the venues of their actions.
The second round Fred Rogers draw has now been made
together with a depleted Alf Jones draw, due to
teams not playing in the first round.
The 1999 Cheshire Merit winner Jim Large will be going
forward to this years Finals together with Barry Ellams.
The pair qualifying at the weekend at Kingsley.
Finals at The Woodlands Hotel, Ellesmere Port.
In the league, Red Lion A were just one point short of yet
another full house at home to Halton A. Chetwode A were
comfortable home winners against Red Lion B as were Goshawk B
to Norton A. While Helsby D were fine away winners at Kingswood B
as were Grapes at Egerton Memorial. Top performance in Div 2 came
from Helsby A at home to Chetwode B. First draw of the season came
between Hazel Pear and Kingswood A. While Kingsley A and Helsby B
both won away. Chelsae won the FA Cup and Halton B's Chelsea
won 21-01 in a home win over RWMC.
Pavilions C continue to dominate in Div 3, winning at home to Norley.
All others resulted in home wins except for Pavilions D who won at
Egerton C. There were 21-02 wins for John Briggs, Paviliosn C
and John Malone for Frod Cons Club.
Hope you all enjoy your bowls this week.
John B.



New Rule agreed at AGM:
( Proposal from Egerton BC ~ Agreed )
Insert after the word granted (line 6) -- any team who does not conform with their decision

and fails to play the game on the set date will have 50 points

deducted from their records and fined £10. All postponed matches must be played within 14 days

Green and team information.

Willow Brook A & B play at Rock Park on the big green

Rock Park play on the small green.

Egerton B & C play at Runcorn Hill.

Norley  play behind the Village Hall (opposite Methodist Church )


The Secretary and Captains

( new appointments will be underlined )

Please inform the League Secretary of any changes required for season 2018.


PRESIDENT
BRIAN GRIFFITHS
733 183
CHAIRMAN
ALAN HOUGH
713 120  
Mob: 07752 131 693
SECRETARY & TREASURER
JOHN BRASSINGTON
731 034   Mob: 0774 227 4705
COMP SECRETARY
ALL MATTERS TO JOHN B
(EXCEPT RESULTS TO PETE S)
LEAGUE RESULTS SEC
PETE SNELSON
722 752   Mob: 07740 995 775
BARROW SECRETARY Mr KERRY WALKER
07835 771 192
CAPT: COLIN HIGGINS
07518 192 008
DEPUTY CAPTAIN
Mr KERRY WALKER (Club Sec)
CASTLE PARK SECRETARY ALAN PLATTS 733 254 B TEAM: ALAN PLATTS
733 254 Mob: 075 130 17 177
CHETWODE ARMS SECRETARY ANN BROCK 01925 730 571 A TEAM: ALAN (S) HOUGH
01925 730 305
B TEAM: ANN McKEOWN
565 387
FROD CONS CLUB SECRETARY MIKE GARNER 732 994 Mob: 078 165 94 664
CAPT: JOHN HUGHES 732 849
Mob: 07711 298 270
EGERTON SECRETARY DAVE PRYCE 574 152 MEM Capt: Phil Lawson 770 892
Vice: Peter Burton 565 263
B TEAM: SYLVIA DOBSON
772 267
C TEAM: DOREEN STOOKS 820 102 & Mob: 0785 243 2060
FROD RED LION SECRETARY JOHN ELLAMS 731 923 A TEAM: JIM ELLAMS
73 55 75
B TEAM: JOHN ELLAMS
731 923
GOSHAWK SECRETARY TONY HARLEY 724 166 A TEAM: JIM LARGE
07746 463 662
B TEAM: JOHN OLSON  
72 44 33
GRAPES SECRETARY GEORGE GIBSON 563 174 CAPT: RAY WORTHINGTON
576 306
ABC TAXI's  CAPTAIN
LEA DAVIES 610 715
Mob: 075 63 74 98 68
HALTON RBL SECRETARY ANN McKEOWN 565 387 A TEAM: JIM PEERS
07930 322 480
B TEAM: LORRAINE CLARKE
771 985
HAZEL PEAR SECRETARY & CAPT. COLIN DEAN 01606 781 440 VICE CAPTAIN: JOHN FRANCE
01925 267 276
JOHN FRANCE MOBILE
07765 876 749
HELSBY SECRETARY GRAHAM WHITE 723 328 A TEAM; GRAHAM WHITE
723 328
B TEAM: ELSIE GRIBBIN
0151 355 5180
C TEAM: HILARY BUCKLEY
724 851
D TEAM: DAVE EVANS
723 778
KINGSLEY SECRETARY DENISE ROBERTS 788 186 A TEAM: DEREK BELL
0797 9949 251
B TEAM: DENISE ROBERTS
788 186
KINGSWOOD SECRETARY ROY WEBSTER 788 292 A TEAM: ALAN JONES 733 564 B TEAM: ROY WEBSTER
788 292
NORLEY SECRETARY STEVE OWEN 01606 882 173 B TEAM: PHIL KUCHARSKI
0755 429 0822
NORTON ARMS SECRETARY JEFF HUGHES 607 333 or 07841476175 A TEAM: STEVE HALIBURTON
580 342
B TEAM: AVRIL SCOTT
713 672
PAVILIONS SECRETARY MAL FILKINS 581 466 or 07751379696 B TEAM: MIKE AINSWORTH
568 111
D TEAM: PETER DUMBILL
574 294
C TEAM: MAL FILKINS
SEE SECRETARY DETAILS

ROCK PARK SECRETARY BARRY HOPLEY 07958 170 607 CAPT: DAVE EDWARDS 715 191
SUBSCRIPTION SECRETARY ANN WHITBY 07947 224 923 CAPT: ALLAN GUEST 772 391
WAR MEMORIAL SECRETARY DENNIS SHARP 574 234 CAPT: NEV SMITH 561 642
WILLOW BROOK SECRETARY ALAN WATT 576 066 A TEAM: ALAN WATT 576 066 B TEAM BOB HUNT
07780 446 560

  

 
Home